top of page
Szukaj

Ślubny savoir-vivre ? Tak ! nadal jest w modzie

  • Agencja Ślubna - AM
  • 24 sie 2017
  • 4 minut(y) czytania

Savoir-vivre - niektórzy uważają, że zasady protokołu dyplomatycznego czy po prostu Savoir-vivre są przestarzałe i kojarzone są raczej z poprzednią epoką. Otóż nie, dobrze zaplanowany ślub i zachowanie podstawowych zasad spowodują, że Wasi goście poczują się na Waszym przyjęciu wyjątkowo. O co warto zadbać ? Oto kilka podstawowych zasad, które warto by dotyczyły, Pary Młodej, rodziców, świadków i gości.


Savoir-vivre dla Pary Młodej i Rodziców

Planując dzień ślubu i wesela zawsze omawiam ze swoimi gośćmi kilka podstawowych zasad, które warto przestrzegać. Nie jest to proste zadanie, ponieważ wymaga zintegrowania dwóch rodzin, ale nie ma rzeczy nie do wykonania :) Są sytuacje, w których rodziny przyszłych małżonków mają inną sytuację finansową, przywiązują mniejszą lub większą wagę do tradycji, jak również bywają mniej lub bardziej liczne. Wszystkie te czynniki dokładnie omawiamy is taramy się znaleźć złoty środek. Kolejnym etapem podczas przygotowań jest zaplanowanie budżetu i podział obowiązków. Niedopuszczalne jest wymaganie, żeby ktoś zaciągał kredyt albo pożyczał pieniądze po to, by wyprawić wesele odpowiadające preferencjom drugiej strony.


Jeszcze kilka lat temu obowiązywał następujący sposób:


Rodzina Panny Młodej ponosiła koszty za:

  1. zaproszenia na ślub

  2. opłaty związane ze ślubem

  3. fotografa i kamerzystę

  4. przyjęcie (sala ślubna, jedzenie)

Rodzina Pana Młodego zaś płaciła za:

  1. obrączki

  2. bukiet Panny Młodej oraz wszelkiego typu dekoracje

  3. napoje i alkohol

  4. transport Młodej Pary oraz gości

Oczywiście zdarza się to coraz rzadzej, a powód jest prosty - śluby zawieramy coraz później w związku z czym płacą za ślub z własnych środków. Co więcej, podział kosztów może wyglądać zupełnie inaczej, wszystko zależy od tego, jak rozdzielą je między sobą poszczególne strony. Możliwy jest np. podział kosztów ze względu na liczbę gości zaproszonych po każdej stronie.


Dużą odpowiedzialnością jaka spoczywa na barkach narzeczonych jest wybór śiwadków. Wybór osób powinien być siwadomy i przemyślany. Nie wypada poprosić wybranych osób poddczas pierwszego lepszego spotkania. W dobrym tonie będzie zaprosić wybrane osoby na obiad czy kolację i w takich okolicznościach zaproponować pełnienie tej funkcji. Musicie pamiętać, że bycie świadkiem to nie tylko przywilej ale również obowiązki. Dobór odpowiednich śiwadków pozwoli Wam na odciążenie Was podczas przygotowań do śłubu, w trakcie uroczystości czy podczas wesela.


Zaproszenia - kiedy je rozdać ? Przede wszytskim musicie pamiętać, że dla wielu zaproszonych osób dzień Waszego ślubu i wesela wiąże się z wzięciem urlopu. Pamiętajcie, żeby przyjazd z zaproszeniem poprzedzić telefonicznie, jeśli któryś z Waszych gości mieszka daleko zaproszenie można wysłać pocztą - w tej sytuacji wskazane będzie również telefoniczne powiadomienie, że takie zaproszenie zostało przez Was wysłane.


Nocleg dla gości - W dobrym tonie jest zapewnienie noclegu gościom przyjeżdżającym z daleka. Jeśli Młodej Pary nie stać na taki wydatek, należy zawiadomić o tym przy okazji zaproszenia. Niedopuszczalne jest, aby goście dowiedzieli się o takiej sytuacji dopiero na ślubie.


Transport - W dobrym tonie jest zapewnić gościom transport. Wiele pra decyduje się na wynajęcie autokaru, busa czy kierowcy, który odwozi weselników do hotelu. Jeżeli nie zdecydujecie się na transport w dobrym tonie jest również powiadomienie o tym fakcie.


Pan Młody przyjeżdża do przyszłej współmałżonki wraz z rodzicami. Tam następuje błogosławieństwo, w którego czasie powinni być (o ile to możliwe) obecni rodzice z obu stron. Para Młoda do Kościoła wchodzi na końcu, goście powinni być już obecni na miejscu. Również na salę weselną Młodzi dojeżdżają jako ostatni.


Należy zadbać o to, by na stole były obecne winietki z imionami gości. To pomoże uniknąć niepotrzebnych kłótni i sporów. Układanie gości powinno odbywać się zgodnie z rangą, pokrewieństwem i wiekiem. Nie należy usadzać obok siebie osób skłóconych. Doskonałym rozwiązaniem jest Table Plan, który ułatiwa gościom odnalezienie się przy stole. Ja praktykuje również następujące rozwiązanie - przekazuję dla gości wraz ze skróconym scenariuszem dnia ślubu informację o miejscu przy stole. :)


Savoir-vivre dla Świadków

Podczas ślubu i wesela nie tylko Wy stosujecie zasady savoir-vivre, tak, tak, świadkowie to nie tylko zaszczy ale również i obowiązki związane z pełnieniem funkcji. Od dawna przyjęto, że świadkami jest mężczyzna i kobieta. Do ich wspólnych obowiązków należy:

  1. obecność przy błogosławieństwie

  2. zajęcie miejsca w Kościele za Parą Młodą – kobieta po prawej stronie, mężczyzna po lewej

  3. zatroszczenie się o dotarcie gości na miejsce wesela oraz rozmieszczanie ich przy stołach

  4. pomoc w odbieraniu prezentów – przyjęło się, że świadkowa odbiera od Pani Młodej kwiaty, a świadek odbiera od Pana Młodego koperty lub prezenty

Do obowiązków świadka należy:

  1. organizacja wieczoru kawalerskiego

  2. odbiór Państwa Młodych (świadek przyjeżdża po Pana Młodego, potem po świadkową, a następnie jadą wspólnie po Panią Młodą)

  3. zatroszczenie się o obrączki

  4. pilnowanie, by nie zabrakło alkoholu i napojów oraz czuwanie nad tym, by wesele przebiegało zgodnie z planem

Do obowiązków świadkowej należy:

  1. organizacja wieczoru panieńskiego

  2. zadbanie o drobiazgi potrzebne Pannie Młodej (chusteczki, kosmetyczka itp.)

  3. pomoc w ubieraniu sukni ślubnej i welonu

Savoir-vivre dla Gości


Pierwszą ważną rzeczą jest ubiór – powinien być elegancki. Nie ma z góry narzuconych schematów, ale przyjęło się, że panie na taką uroczystość ubierają sukienki, a panowie garnitury. Jak wiadomo, nie każdy lubi taki styl, jednak przez szacunek dla Młodej Pary należy ubrać się stosownie. Bardzo ważne jest również, aby panie pamiętały o tym, że kolor biały jest w tym dniu zarezerwowany jedynie dla Młodej Pani. Dużym nietaktem jest pojawienie się na nieswoim weselu w białej sukience.


Drugą ważną rzeczą jest składanie życzeń. Z reguły odbywa się to zaraz po ceremonii. Pierwsi składają Młodej Parze życzenia jej najbliżsi, później dalsza rodzina i znajomi. Jeśli zdarzy się sytuacja, że Pan Młody albo Pani Młoda nie jest nam znana, najpierw należy się przedstawić, a później złożyć życzenia i wręczyć prezent. Kwiaty dostaje Pani Młoda, a prezent lub kopertę dostaje Pan Młody. Należy dostosować się do prośby Młodej Pary – jeśli zamiast kwiatów zażyczyła sobie ona jakiś inny prezent, np. butelkę wina, życzenie to należy spełnić.


Z wesela nie powinno się wychodzić przed podaniem tortu. Zwykle tort serwuje się w okolicach godziny 23-24, niekiedy podawany jest on już po obiedzie. Jeśli jest to możliwe, należy zostać do tego momentu, by nie urazić Młodej Pary.


 
 
 

Komentar


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page