Czy decydować się na ślub za granicą ?
- Agencja Ślubna - AM
- 2 sty 2017
- 4 minut(y) czytania
Śluby za granicą stają się coraz bardziej popularne. Przebywając wśród znajomych, któzy stanęli właśnie przed obliczem planowania ślubu i wesela, coraz częściej słyszę "a może by tak rzucić wszystko i polecieć ze świadkami do Las Vegas?" Mówiąc szczerze, sama coraz częściej rozważam taki scenariusz dla siebie, ja On i nasi najbliższi...

Dla kogo ?
Dla wielu Par, które chcąc pobrać się za granicą przerażająca staje się logistyka całego przedsęwzięcia. Jednak nie taki diabeł straszny jak go malują ... :) Organizacja śłubu za granicą, nie musi wiązać się z dużymi kosztami, przygotowaniami, czy skomplikowaną logistyką. Często taki ślub wyniesie mniej niż przyjęcie w Polsce i przysporzy mniej problemów. Wszystko zależy oid tego na czym Wam najbardziej zależy, od Waszych oczekiwań, możliwości finansowych. . . Jeżeli zależy Wam na przeżyciu tego Dnia w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół - a do takich takie wydarzenie możemy zaliczyć, oraz przeżyciu niezapomnianej przygody to ta opcja będzie jak najbardziej dla Was.
Jak zorganizować ?
Przede wszystkim należy zadbać o sprawy formalne. Składane dokumenty zazwyczaj nie różnią sie od tych, które wymagane są do zawarcia związku małżeńskiego w Polsce. Najlepszym rozwiązaniem jest wziąć ślub w polskiej placówce dyplomatycznej, dokumenty wówczas zostaną bez problemu przekazane przez urzędy.
PRZED CEREMONIĄ
Rezerwacja terminu
W celu zarezerwowania terminu ślubu, co najmniej na półtora miesiąca przed planowaną datą ślubu, należy przedłożyć w Wydziale Konsularnym lub przesłać na adres mailowy Urzędu następujące dokumenty:
kserokopie ważnych dowodów osobistych nowożeńców (obie strony) lub ich paszportów;
kserokopie ważnych dowodów osobistych świadków (obie strony) lub ich paszportów;
wniosek o zawarcie małżeństwa przed konsulem (formularz wniosku jest wysyłany pocztą, na wskazany przez narzeczonych adres);
odpisów aktów urodzenia obojga narzeczonych, wydanych przez USC w Polsce;
w przypadku osoby, która pozostawała wcześniej w związku małżeńskim - oryginał odpisu aktu poprzedniego małżeństwa, z adnotacją o jego ustaniu (przez rozwód lub zgon współmałżonka).
Goście
Co najmniej na tydzień przed ślubem należy przesłać mailem na adres wybranego Urzędu ostateczną listę gości (niektóre placówki zastrzegają sobie maksymalną liczbę gości) wraz z numerami dowodów osobistych lub paszportów. Należy również zgłosić fotografa, jeżeli jest przewidziany.
Opłata
Opłata za zawarcie związku małżeńskiego przed Konsulem wynosi 500,00 euro.
Należy ją wnieść, w dniu składania zapewnienia o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, w kasie Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Paryżu, 3 rue de Talleyrand, 75007 Paris, w godzinach przyjęć interesantów.
W DNIU CEREMONII
Przybycie na ceremonię
Nupturienci i goście powinni przyjść do Ambasady 20 minut przed godziną ślubu.
Wszystkie osoby muszą mieć ze sobą dowody osobiste lub paszporty. Dokumenty będą sprawdzane przy wejściu na dziedziniec Ambasady. Ze względów bezpieczeństwa, nie ma możliwości wejścia na teren Ambasady osoby bez dokumentu tożsamości.
Upoważniony pracownik towarzyszy zebranym do pomieszczeń Ambasady, odbiera dowody osobiste lub paszporty nowożeńców i świadków (do wglądu konsula), obrączki oraz ewentualnie szampana.
Wszystkich osób uczestniczących w ślubie może być nie więcej niż 20 (łącznie z nowożeńcami i świadkami). Żadne dodatkowe osoby nie będą wpuszczane na teren Ambasady.
Dokumenty
W trakcie ceremonii podpisywany jest protokół o zawarciu związku małżeńskiego przed konsulem. Ten dokument, złożone wcześniej zapewnienia oraz odpisy aktów stanu cywilnego będą następnie wysłane przez konsula do USC w Warszawie, właściwego dla rejestracji małżeństw zawartych za granicą. Po upływie ok. miesiąca nowożeńcy otrzymają pocztą (na adres, który wskazali we wniosku o zawarcie małżeństwa przed konsulem) trzy egzemplarze odpisu aktu małżeństwa wpisanego do księgi małżeństw USC w Warszawie.
Jeśli zawierając małżeństwo jeden z małżonków zmienił nazwisko, poczynając od daty otrzymania odpisu aktu małżeństwa, rozpoczyna się trzymiesięczny termin na wymianę dowodu osobistego i czteromiesięczny termin na wymianę paszportu. Po upływie tych terminów dokumenty te, wydane na nazwisko noszone przed zawarciem małżeństwa, tracą ważność.
Odpisy aktu małżeństwa zawartego przed konsulem są sporządzane przez USC w Warszawie (adres: Al. Generała Andersa 5, 00-147 Warszawa) i tam też należy zgłaszać się w przyszłości, jeżeli niezbędne jest wydobycie powyższego dokumentu. Możliwe jest to również za pośrednictwem konsulatu.
Wcześniejsza wizyta w konsulacie to doskonały moment na sprawdzenie miejsca, w którym chcecie zorganizować obiad i przyjęcie ślubne, skosztować menu. Warto również zaangażować Konsultantkę Ślubną do pomocy w poszukiwaniu idealnych miejsc, jak również podwykonawców, florystki, czy makijażystki. Będzie to nieoceniona pomoc, zwłaszcza gdy nie będziecie dysponować czasem.
Jaki rodzaj ślubu ? Kościelny, w konsulacie czy w plenerze ?
Podczas spotkań ze swoimi klientami często słyszę, że ślub w USC czy Konsulacie wydaje im się bezemocjonalny, mało romantyczny - nie do końca się z tym zgadzam, ponieważ wszystko zależy od zaangażowania osoby udzielającej ślub. Zdarzało mi się, że uczestniczyłam w Ceremonii, która do końca była naładowana pozytywnymi emocjami i wzruszała do końca. Ślub w konsulacie będzie wyglądał dokładnie tak samo, jak w USC – formuła pozostaje niezmienna, ale to tak naprawdę od Was zależy, jak będzie wyglądała ta chwila i tutaj nie ma znaczenia miejsce.
Ślub kościelny za granicą jest nieco trudniejszy do zorganizowania, ponieważ wiąże się z załatwieniem wielu niezbędnych formalności. Zazwyczaj trzeba najpierw wziąć ślub cywilny, odbyć przygotowania przedmałżeńskie, skompletować wszystkie dokumenty w swoich parafiach, przetłumaczyć je na język państwowy, w miejscu gdzie chcecie wziąć ślub i poprzez Kurię wysłać dokumenty do wybranego kościoła. Warto mieć zaprzyjaźnionego księdza, który pomoże w tych formalnościach, a najlepiej zacząć tę przygodę wizytą w Waszej Kurii i zapytać u źródła, jak wszystko powinno wyglądać od początku do końca.



Które miejsce zatem wybrać ?
Wśród Polaków najbardziej popularne miejsca na zagraniczne śluby to niezmiennie Paryż, Rzym czy Barcelona. Jednak urokliwych miejsc jest znacznei więcej. Np. Szkocja, wielu wydaje się być zimnym deszczowym krajem, jednak krajobrazy i średniowieczne zamki przyciągają i są miejscem do zaaranżowania na prawdę cudownej ceremonii.
Comentarios